Terapia grupowa – na czym polega i jakie są jej korzyści?

 

Terapia grupowa - na czym polega

 

Terapia grupowa polega na regularnych spotkaniach w określonej grupie osób, którym przewodzi jeden lub dwóch terapeutów. Nie istnieje jeden prawidłowy schemat terapii grupowej. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej w przypadku osób chorych na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to przeciwieństwo terapii indywidualnej, w której leczenie polega wyłącznie na jednostkowym kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne nurty i modele, w których oparciu tworzony jest program terapii grupowej. Zależy to głównie od specjalizacji terapeutów i rodzaju schorzenia pacjentów.

 

Ile trwa terapia grupowa?

Terapię grupową można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim wyróżniamy grupy otwarte i zamknięte.

 

  • W grupie otwartej terapia trwa cały czas – nowi uczestnicy dołączają w każdym tygodniu. Zmienność pacjentów sprawia, że uczestnicy mogą być na zupełnie różnych od siebie poziomach. Ma to swoje zalety – osoba, która dopiero rozpoczyna terapię, może skorzystać z porad doświadczonych pacjentów, którzy właśnie kończą swój cykl terapeutyczny.
  • W grupie zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają i kończą terapią razem, po określonym upływie czasu. Zależne jest to od intensywności spotkań. Wyróżniamy bowiem terapie odbywające się codziennie – w szpitalach psychiatrycznych na oddziałach dziennych lub zamkniętych, a także grupy, które spotykają się 1-2 razy w tygodniu.

 

Odpowiednia liczba uczestników terapii grupowej to 9-11, choć zdarza się, że osób jest więcej lub mniej. Istotne jest, żeby pacjentów nie było zbyt dużo, należy bowiem zapewnić wszystkim poczucie komfortu i możliwość swobodnego wypowiadania się.

 

Codzienna terapia grupowa organizowana w szpitalu trwa 12 tygodni. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku i zajmują około 6 godzin. W przypadku innych grup wsparcia nie można wyznaczyć optymalnego czasu trwania terapii – zależny jest on od samopoczucia pacjenta. Poszczególne spotkania terapeutyczne trwają po 90-180 minut. “Wyzdrowienia” nie można spodziewać się z dniem zakończenia terapii. Ten długotrwały proces będzie odbywać się również po opuszczeniu grupy, a zebrana wiedza i doswiadczenie będa owocować w przyszłości.

 

Dla kogo jest terapia grupowa?

Grupa, która bierze udział w terapii, tworzy pewnego rodzaju społeczność, z jej strukturami i wewnętrznymi zależnościami. Dlatego terapia grupowa przynosi najlepsze efekty wśród osób, które borykają się z problemami natury społecznej, takimi jak fobia społeczna. Z tego względu uczestnikami terapii grupowej są często osoby z zaburzeniami osobowości, które w trakcie leczenia zyskują możliwość do przepracowania swoich złych nawyków.

 

W przypadku osób cierpiących na depresję, terapia grupowa może być bardzo efektywna lub nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Decyzję o przyjęciu pacjenta na terapię grupową podejmuje lekarz. Zależy to od samopoczucia pacjenta, jednak w większości przypadków obcowanie z osobami o podobnych problemach i dolegliwościach sprawdza się i wpływa korzystnie na stan zdrowia. Więcej o leczeniu depresji przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów.

 

Korzyści płynące z terapii grupowej

Wszyscy uczestnicy terapii grupowej otrzymują wsparcie od pozostałych członków grupy, mogą wysłuchać ich historii i przestać odczuwać osamotnienie w swej chorobie. Świadomość, że chory nie jest jedyny na świecie ze swoimi problemami i dolegliwościami działa terapeutycznie i może również wzbudzić chęć pomagania innym.

 

Osoby, które wcześniej odczuwały trudności w komunikacji z innymi, czy zmagały się z problemami z funkcjonowaniem w społeczeństwie, podczas terapii mają okazję na poprawę swojego zachowania i samodoskonalenie. Sam proces terapeutyczny może nie być łatwy – każdy pacjent przechodzi go inaczej, ale najważniejsza jest wytrwałość i stosowanie się do zaleceń terapeutów i lekarzy. Niewątpliwie pacjenci kończący terapię grupową odczuwają poprawę w swoim samopoczuciu i w relacjach z innymi osobami.