Czym tak naprawdę jest masturbacja?

 

Temat masturbacji rzadko kiedy przewija się wśród społeczeństwa – zazwyczaj jest to temat tabu, wstydliwy, czy godny pożartowania. Ten wpis przedstawi Wam historię oraz różne punkty postrzegania masturbacji. Nasz seksuolog rozwieje niektóre mity i przybliży Wam oblicze bohatera dzisiejszego artykułu 🙂

 

Jak postrzegamy masturbację?

Czy wiecie, że masturbacja figurowała na liście chorób psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) aż do 1968 roku? Wcześniej postrzegano ją jako przyczynę ślepoty i osteomalacji (choroby rozmiękczenia kości). W dzisiejszych czasach sprzeciw wobec masturbacji wyraża Kościół, który definiuje ją jako grzech ciężki.

Na szczęście niekorzystne czasy dla masturbacji już minęły. I choć lekarze różnych specjalizacji kiedyś uznawali ją za zaburzenie, na szczęście zmienili swoje zdanie. Dzisiaj masturbacja nie jest już dewiacją, a naturalną rzeczą wpisaną w życie niemal każdego człowieka. Kiedy o niej słyszymy, kojarzy nam się najczęściej z okresem dorastania. W tym czasie napięcie seksualne zaczyna dawać o sobie znać – na ratunek przychodzi wtedy masturbacja, która jest pewną formą radzenia sobie.

Oprócz nastolatków tak naprawdę… robią to wszyscy! Kilkuletnie dzieci naturalnie demaskują w ten sposób funkcje swojego ciała. Odrywają je i zaczynają mierzyć się z pojęciem akceptacji. To ważny etap rozwoju. Ponadto temat dotyczy również osób dorosłych – zarówno singli, jak i mężów, żony, partnerów. To, że mamy udane życie seksualne wcale nie wyklucza masturbowania się.

 

Kiedy masturbacja staje się problemem?

Szczególnie w przypadku kobiet problemem może być „wyuczenie się” osiągania orgazmu w konkretny sposób dzięki masturbacji. Może to być trudnością w kontaktach seksualnych z drugą osobą. Dlaczego? Orgazm osiągany zawsze na jeden sposób w efekcie sprawia, że dana osoba warunkuje się na dany bodziec. W efekcie istnieje tylko jedna możliwość do osiągnięcia przyjemności – inne mogą nie być pobudzające. Życie seksualne partnerów, gdzie jedna z osób jest ukierunkowana na osiąganie orgazmu w jeden sposób, może być niesatysfakcjonujące. Kobieta nie jest w stanie osiągnąć przyjemności, a partner czuje się sfrustrowany.

Specjalista radzi: należy etapowo wprowadzać inne sposoby stymulacji z powolnym wykluczenie tej, która jako jedyna sprawia kobiecie przyjemność. Wymaga to cierpliwości, otwartości, a także zaangażowania obojga partnerów. Z takim problemem zawsze warto zgłosić się do psychoseksuologa, który omówi podłoże tego sposobu aktywności i możliwe rozwiązania.

 

Masturbacja jest problemem także wtedy, kiedy staje się uzależnieniem. Gdzie jest granica? Jeżeli masturbacja staje się najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu, przedkładamy ją nad obowiązki i relacje z bliskimi – wtedy należy się zastanowić nad wizytą u specjalisty. Nadmierna masturbacja to kompulsywne zachowanie seksualne, które należy leczyć. Jej podłoże ma tło nerwicowe. W tym przypadku masturbacja staje się sposobem na radzenie sobie z niepokojami i lękami.

Specjalista radzi: w takich przypadkach należy zgłosić się do specjalisty psychoseksuologa lub terapeuty uzależnień – najlepiej jak najszybciej. Każde uzależnienie niekorzystnie wpływa na nasze życie, psychikę oraz fizyczność. Razem ze specjalistą osoba uzależniona omówi problem, dojdzie do jego źródła i odkryje rozwiązania, które zmienią jej życie. Nie należy się bać, ani wstydzić. 

 

Masturbacja wpływa korzystnie na nas samych!

Masturbacja to przede wszystkim jedna z możliwości odkrywania swojego ciała, fizyczności i reakcji. Do gabinetów psychoseksuologicznych często zgłaszają się osoby, które mają problemy z osiągnięciem orgazmu w związku. Wtedy na ratunek przychodzi tzw. trening masturbacyjny, który zaleca specjalista w celu akceptacji własnej seksualności. Bardzo często mamy problem z samoakceptacją i spojrzeniem na swoje ciało i potrzeby w pozytywny sposób. Takie zintensyfikowane spojrzenie na siebie umacnia nas w atrakcyjności i kobiecości, czy męskości.

 

Dzisiaj Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio uchyliła Wam rąbka tajemnicy na temat masturbacji. Jesteśmy ciekawi co sądzicie?

Tagi:, , , ,