Pokonaj lęk przed koronawirusem!

 

Ostatnie dni są dość trudne dla wielu osób, a to z powodu pandemii koronawirusa, która dotarła do Polski. Wielu z nas ogarnia lęk, panika i trudne emocje. Znaleźliśmy się w sytuacji, jakiej prawdopodobnie nikt z nas jeszcze nie doświadczał. Jednak przy zachowaniu odpowiednich procedur, zaleceń i rekomendacji WHO, GISu, instytucji rządowych oraz przede wszystkim – zdrowego rozsądku – wspólnie jesteśmy w stanie sobie poradzić. 

Jak Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio radzi sobie z lękiem? 

 

Nie panikuj 

Panika to zjawisko społeczne, które może przynieść wiele krzywdy społeczeństwu oraz poszczególnym jednostkom. Chodzi tu oczywiście o zagrożenie zdrowia psychicznego i fizycznego. Już nie raz sytuacje na świecie pokazały, że panika może skończyć się nawet śmiercią! Jak zatem sobie z nią radzić? 

Panika sama w sobie jest „słowem”, którego często nadużywamy. Panika to tak naprawdę również zaburzenie, które powinno się leczyć. Poniżej przygotowaliśmy infografikę, która powie Ci o tym zaburzeniu nieco więcej:

 

 

Nie poddawaj się z zbiorowej panice biorącej się m.in. z mass mediów, o których przeczytasz niżej. Korzystaj ze sprawdzonych technik, np…

 

…Praktykuj Mindfulness / medytację / treningi relaksacyjne

Wszyscy psychoterapeuci polecają Ci w takich sytuacjach praktykowanie Mindfulness. Ponadto – medytuj! Na zdrowie wyjdą Ci również treningi relaksacyjne. Internet w obecnych czasach oferuje nam wiele możliwości i instrukcji wykonywania takich aktywności. 

 

Czerp informacje ze sprawdzonych źródeł 

W mediach istnieje wiele źródeł, które udostępniają nam mnóstwo informacji. Czy mamy jednak pewność, że owe dane są prawdziwe? Nie zapominajmy o tym, że obecnie wszelkie mass media walczą o czytelników i generują mnóstwo wiadomości. Warto skupić się na rzetelnych źródłach podających sprawdzone informacje. Będą to np. oficjalne strony rządowe. 

Nauczmy się również czytać ze zrozumieniem 🙂 Wiadomości w mediach często są przekazywane z dodatkiem słów o silnym zabarwieniu emocjonalnym. Ponadto kierują uwagę na liczby, co dodatkowo „wyolbrzymia” dany problem. Nie od dziś wiadomo, że stosowane manipulacje potrafią wzbudzić w odbiorcach różne emocje. Warto więc podchodzić do wiadomości „na chłodno”.

 

Dobrze zorganizuj swój czas 

Poczucie organizacji daje nam większą pewność swoich działań i świadomość, że aktywność jest potrzebna do optymalnego funkcjonowania! W dobie zaleceń, by ograniczyć wyjścia z domu, warto jest zastanowić się nad wykorzystaniem wolnego czasu. To, co najważniejsze, to ustalenie planu dnia i zachowanie swojego dotychczasowego rytmu dobowego. Nie pozwól sobie na „rozregulowanie” organizmu. To potrafi obniżyć odporność. Odpowiednia ilość snu to podstawa. Jeżeli pracujesz zdalnie, wyznacz sobie godziny, w których będziesz pełnił obowiązki. Najlepiej, aby były to Twoje stałe godziny pracy – oczywiście z przerwami. Po pracy przeznacz wolny czas na różne aktywności. 

Jak możesz go wykorzystać? O tym podpowiemy Ci w niedzielnym wpisie 😊

 

Nie odbieraj sobie możliwości spotkania ze specjalistą 

Jeżeli uczęszczasz na terapię do psychoterapeuty lub odbywasz regularne wizyty u innego specjalisty – nie odbieraj sobie tej możliwości przez niemożność wychodzenia z domu. Pamiętaj – świat idzie do przodu, a my z nim. Konsultacje ON-LINE to świetny sposób na to, by nie przerywać terapii. Szczególnie w przypadku pacjentów doświadczających lęków, depresji i podobnych zaburzeń zaleca się regularną terapię. Jej przerwanie może pogłębić objawy choroby. Jeżeli masz szansę dotrzeć do Poradni – nie wahaj się! Pamiętaj, że w Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio dbamy o wszelkie zalecenia WHO i GIS. 

Lęk nie musi rządzić Twoją codziennością. Staraj się podchodzić racjonalnie, ale i optymistycznie do zaistniałej sytuacji. Stosuj praktyczne rady i nie pozwól sobie na panikę! 

Kto jest z nami? 

Tagi:, , , , ,