Blog


Najczęstsze zaburzenia psychiczne
Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne?

Obecnie co czwarty Polak cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Liczba zaburzeń depresyjnych i lękowych z roku na rok wzrasta, a wraz z nią odsetek osób, które wybierają śmierć przez samobójstwo.

Czytaj więcej
Terapia grupowa na czym polega
Terapia grupowa - na czym polega i jakie są jej korzyści?

Terapia grupowa polega na regularnych spotkaniach w określonej grupie osób, którym przewodzi jeden lub dwóch terapeutów. Nie istnieje jeden prawidłowy schemat terapii grupowej.

Czytaj więcej
Pomoc seksuologa
Odkrywamy tajemnice seksuologa - kim jest i czym się zajmuje?

Życie seksualne nie jest tematem, na który chętnie się dyskutuje. Co więcej, problemy, czy zaburzenia w tej intymnej sferze życia uznawane są za wstydliwe i bardzo często nie są wypowiadane na głos, nawet pomiędzy partnerami.

Czytaj więcej
Pomoc psychologa dziecięcego
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Będąc rodzicem z pewnością chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Pomagasz mu w codziennych czynnościach, a kiedy ma gorączkę, idziesz z nim do lekarza. Co zatem możesz zrobić, jeśli problemy, z którymi zmaga się Twoja pociecha, wykraczają poza Twoje umiejętności?

Czytaj więcej
Jak poradzić sobie z kryzysem w związku
Kryzys w związku? Psychoterapeuta małżeństw zna rozwiązanie Waszego problemu!

Długoletnie związki i małżeństwa bardzo często po kilku latach przechodzą przez różnego rodzaju kryzysy. Mogą one być spowodowane brakiem czasu, natłokiem obowiązków, problemami finansowymi, czy rodzinnymi tragediami.

Czytaj więcej
Metody psychoterapii - metoda Gestalt
Psychoterapia – jaką metodę wybrać? Poznaj metodę Gestalt i systemową

W poprzednim artykule przedstawiliśmy dwie metody psychoterapii: psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną. Są one nastawione na indywidualny kontakt z terapeutą. Metody, o których piszemy w dzisiejszym artykule są przeznaczone dla rodzin lub osób, które wolą rozwiązać swoje problemy w grupie.

Czytaj więcej
Metody psychoterapii - metoda psychodynamiczna i poznawczo-behawioralna
Psychoterapia – jaką metodę wybrać? Poznaj metodę psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną

Kierując pierwsze kroki do psychoterapeuty, często nie jesteśmy świadomi tego, na czym właściwie polega psychoterapia, ani tym bardziej w jakiej metodzie psychoterapii jest wyszkolony. Aby psychoterapia była skuteczna, współpraca między pacjentem a psychoterapeutą musi przebiegać bez zakłóceń. Duże znaczenie w tym ma również rodzaj terapii, jaką prowadzi dany terapeuta. Jeśli zastanawiasz się, jaka metoda psychoterapii jest dla Ciebie odpowiednia, czytaj dalej.

Czytaj więcej
Jak rozpoznać depresję
Depresja – jak rozpoznać, czy masz depresję?

Wbrew pozorom, depresja to choroba, która dotknęła już ponad 350 mln ludzi na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią co dziesiąty Polak. Tym samym, jest to najczęstsza choroba cywilizacyjna naszych czasów. Sprawdź, czy Twoje objawy wskazują na depresję. Nie bagatelizuj własnego zdrowia psychicznego – skorzystaj z porady specjalisty i udaj się na wizytę do psychiatry.

Czytaj więcej
Różnica między psychologiem a psychiatrą
Czym się różni psycholog od psychiatry?

Istnieje wiele mitów na temat pracy psychologa i psychiatry. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości naszych pacjentów i opisać, czym dokładnie zajmuje się psychiatra i psycholog – jakie są między nimi różnice, a jakie posiadają cechy wspólne. Jeśli borykasz się z problemami psychicznymi, ten artykuł pomoże Ci zdecydować, do którego specjalisty powinieneś się udać. Dowiesz się, kto posiada uprawnienia do przepisywania leków i zwolnienia lekarskiego, a kto prowadzi psychoterapię.

Czytaj więcej