Neurolog
Neurolog Warszawa z doświadczeniem?
Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO to Zespół doświadczonych lekarzy neurologów, psychiatrów. Mamy ponad 25 lat praktyki w leczeniu pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami, dolegliwościami i chorobami psychicznymi. Dzięki edukacji w najlepszych akademiach medycznych w Polsce oraz nieustannym szkoleniom podwyższającym nasze kwalifikacje, wiemy jak skutecznie leczyć naszych pacjentów.
Neurolog to specjalista z zakresu neurologii – dziedziny medycyny, zajmującej się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy to mózg i rdzeń kręgowy człowieka, neurolog jest wskazanym specjalistą przy badaniu przyczyn oraz leczeniu bólów głowy i innych nieprawidłowości, których źródło tkwi w mózgu (m.in. zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, problemy z koordynacją czy też równowagą). Neurologia powiązana jest z psychiatrią, ponieważ niektóre choroby są domeną obu tych dziedzin.
Jak wygląda wizyta u neurologa?
Podczas pierwszej wizyty lekarz neurolog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, a także badania odruchów fizjologicznych. Podstawowe to między innymi stukanie w kolano młoteczkiem (tzw. odruch kolanowy) – lekarz sprawdza w ten sposób, czy u pacjenta impuls nerwowy przebywa prawidłowo drogę od receptora, poprzez rdzeń kręgowy aż do efektora, czyli mięśnia. Dodatkowo lekarz neurolog może sprawdzać:
- odruch z mięśnia dwugłowego lub trójgłowego ramienia,
- odruch z mięśni przywodzicieli uda,
- odruch ramienno-promieniowy,
- odruch skokowy,
- objaw Babińskiego czy Rossolimo.
Neurolog może również badać sposób chodzenia, prawidłowość mowy, czucie powierzchowne, może poprosić np. o dotknięcie palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami.
Już na podstawie badania jednego lub kilku z wymienionych odruchów neurolog może podejrzewać, jaki rodzaj zaburzenia neurologicznego wystąpił u pacjenta.
W celu dokładniejszej diagnostyki, lekarz neurolog może zlecić dodatkowe badania:
- tomografia komputerowa (TK) – to bardzo dokładne badanie radiologiczne, które wykorzystuje promienie rentgena. Najczęściej przeprowadza się TK głowy, kręgosłupa, ale tak naprawdę można zbadać w ten sposób każdą część ciała.
- rezonans magnetyczny (MRI) – to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej o dużej dokładności. Wykorzystuje się ją do badania mniejszych zmian patologicznych;
- elektroencefalografia (EEG) – bada bioelektryczną czynność mózgu, pozwala rozpoznać szereg chorób neurologicznych;
- tomografia emisyjna PET-CT – bardzo nowoczesne badanie, które wykorzystuje się w medycynie nuklearnej. Stanowi połączenie klasycznej tomografii komputerowej (CT) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).
Jakie choroby leczy lekarz neurolog?
Wśród chorób, których leczeniem zajmuje się neurolog, można wymienić m.in:
- choroba Parkinsona,
- pląsawica Huntingtona,
- choroba Wilsona,
- choroba Alzheimera,
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- rwa kulszowa,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- udar mózgu oraz stany po udarze mózgu,
- stany po zapaleniu mózgu, rdzenia, opon mózgowo-rdzeniowych,
- guzy mózgu,
- migrena i inne bóle głowy,
- nerwica,
- miastenia,
- miopatie,
- miotonia.