Seniorze – #zostanwdomu i spędź czas z Educatio!

 

W związku z pandemią koronawirusa jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wytycznych, które mają posłużyć ku dobru społeczeństwa. Obostrzenia dotyczą każdej grupy społecznej, w tym seniorów znajdujących się w szczególnej grupie ryzyka. Jedną z zasad, której należy przestrzegać, jest zdecydowane ograniczenie wyjść z domu. Seniorze, jak zatem możesz spędzić ten czas i radzić sobie w trudnych chwilach? 

Zrób plan 

Dobry plan zawsze jest w modzie! Planowanie daje nam poczucie zorganizowania i motywacji do działania. Za nami i przed nami jeszcze trochę dni, które przydałoby się wypełnić. Czym? Wszystkim, co sprawia Ci przyjemność i co będzie dla Ciebie przydatną aktywnością. Sięgnij po nasz planer dzienny do pobrania TUTAJ) lub zrób w swoim ulubionym notatniku własną listę zadań. Możesz rozpisać obowiązki długo- lub krótkoterminowo. 

Zadaj sobie kilka pytań:

„Co chciał(a)bym zrobić przez najbliższe 2 tygodnie?”

„Co mam do zrobienia dziś?”

„Co warto zaplanować już dziś na najbliższe dni?”

„Co sprawi mi przyjemność?”

„Na jakie aktywności od dawna nie miałam/em czasu?”

„Która z tych aktywności jest możliwa do zrobienia w domu?”

„Co mogę robić w domu, aby czuć się lepiej?”

Dzięki tym pytaniom zastanowisz się nad tym, co warto zrobić, czego dawno nie miałaś/eś okazji zrealizować, jakie zadania czekają na Ciebie od dawna i które z aktywności sprawiłyby Ci przyjemność. Z taką listą można już nastawić się optymistycznie do działania! W końcu mamy plan na siebie i na nasz czas. Poniżej podpowiadamy co możesz dorzucić do swojej listy rzeczy do zrobienia. 

 

Trenuj z nami funkcje poznawcze 

Neuropsycholog Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio przypomina Ci, że z wiekiem funkcje poznawcze ulegają osłabieniu. Mowa tu o pamięci, uwadze, myśleniu i postrzeganiu. Codziennie poświęć czas na krzyżówki, sudoku, łamigłówki, czy grę w memory. Warto jest również uczyć się czegoś nowego! Może 5 słówek dziennie po angielsku? Czytanie książek również wspomoże funkcjonowanie Twojego umysłu! Spędź czas miło i pożytecznie. To proste 🙂

 

Bądź w kontakcie 

Bądź w stałym kontakcie z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. Podtrzymuj relacje, aby czuć wsparcie i doświadczać pomocy. Poproś kogoś z rodziny o zrobienie zakupów i zostawienie ich przed drzwiami Twojego domu. To zminimalizuje konieczność wychodzenia przez jakiś czas. W wolnym czasie zadzwoń do przyjaciółki, poplotkuj. Jeżeli korzystasz z Internetu, zorganizuj wideokonferencje z najbliższymi. To świetny sposób na spędzenie czasu i poczucie bliskości. Świat idzie do przodu i w obecnych czasach takie rozwiązania jak bardziej się sprawdzają 🙂 

 

Zadbaj o siebie i swój rozwój 

Wykorzystaj ten czas w domu przede wszystkim dla siebie. Poza treningami funkcji poznawczych pomyśl o tym, co po prostu lubisz robić. Dawno nie miałeś/aś okazji do przeczytania książki? Rzadko kiedy masz czas usiąść przed telewizorem i po prostu spędzić leniwe popołudnie? Chciał(a)byś nauczyć się czegoś nowego w kuchni? Marzysz o namalowaniu obrazu? To wszystko jest w zasięgu ręki! 

Zadbaj nie tylko o ducha, ale i ciało. Wprowadź do swojej codzienności treningi! Sportowy strój i delikatne ćwiczenia rozciągające sprawią Ci przyjemność i pozwolą na zachowanie kondycji. Dodatkowo możesz zastosować aromaterapię. Zapal zapachową świecę lub do podgrzewacza nalej kilka kropel ulubionego olejku – miętowego, herbacianego, cytrusowego… To pozwoli Ci się odprężyć i wpłynie na Twój organizm kojąco. 

 

Jeżeli masz problem ze zdobyciem jakiś materiałów potrzebnych do danych aktywności (stroju do ćwiczeń, podobrazia, farb i pędzli do malowania, świec, podgrzewacza, olejków, książki…), poproś o pomoc bliską Ci osobę. Na pewno chętnie zamówi dla Ciebie zakupy przez Internet lub dostarczy potrzebne rzeczy 🙂 

 

Wykorzystaj świeże powietrze 

Jeżeli masz potrzebę wybrania się na spacer, to śmiało! Spacery są bardzo potrzebne do zachowania optymalnego poziomu naszego samopoczucia. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i stosować się do wszelkich wskazań WHO. Na taki spacer warto założyć rękawiczki jednorazowe i wziąć ze sobą płyn dezynfekujący. W przypadku mijania przechodniów zachowaj odstęp na minimum 2 metry. Nie wybieraj się w zaludnione miejsca. Po powrocie do domu dokładnie umyj ręce.

Jeżeli mieszkasz w domu z ogródkiem lub mieszkaniu z zieloną przestrzenią – warto to wykorzystać. Wiosenna pogoda sprzyja, a więc może to dobry czas na prace w ogródku? Przesadzanie roślin i dbanie o nie bardzo relaksuje. Efekty swojej pracy zobaczysz szybko, a satysfakcja będzie ogromna! 

 

Myśl pozytywnie! 

Nie poddawaj się negatywnemu myśleniu. Świadome wprawianie się w zły nastrój to najgorsze, co możesz robić. Unikaj całodziennego oglądania programów informacyjnych. Każdego dnia poświęcaj najwyżej 20 minut, aby czerpać wiadomości ze sprawdzonego źródła. Skup się na sobie, dobrym samopoczuciu i myśli, że naprawdę masz szansę wykorzystać ten czas! To czas dla Ciebie i Twojego zdrowia 

Masz jeszcze jakieś ciekawe pomysły? Podziel się nimi z nami wysyłając wiadomość na Facebooku lub Instagramie

Tagi:, , , , ,