Dietetyk

Poradnia dietetyczna

Zespół dietetyków pracujących w Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO w Warszawie obejmuje wykwalifikowaną kadrę specjalistów do spraw żywienia człowieka. Zajmują się oni zapobieganiem występowania chorób wynikających ze spożywania niewłaściwych produktów, a także z głodzenia, czy objadania się. Nasi dietetycy udzielają również konsultacji w zakresie zdrowego odżywiania wszystkim osobom zainteresowanym zmianą swojej codziennej diety.

Kto powinien zgłosić się do dietetyka?

Konsultacja dietetyka jest wskazana w szczególności dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, takich jak:

  • anoreksja,
  • bulimia,
  • kompulsywne objadanie się,
  • zespół jedzenia nocnego.

Dietetyk we współpracy z psychoterapeutą i psychiatrą przygotowuje plan leczenia. W przypadku chorób związanych z niedożywieniem takich jak anoreksja, czy bulimia, dietetyk układa dla pacjenta jadłospis, który pomoże mu w powrocie do zdrowia i uzupełni braki witamin i minerałów.

Do dietetyka może zgłosić się każda osoba, która ceni sobie swoje zdrowie i chce zapobiec występowaniu groźnych chorób w przyszłości, poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Odpowiednio dobrana dieta, wspomaga każdy proces zdrowienia w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju choroby np. cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy.

Jak wygląda leczenie u dietetyka?

Leczenie chorób u dietetyka rozpoczyna się wnikliwym wywiadem z pacjentem. Lekarz pyta o nawyki żywieniowe, podstawową dietę i preferencje, co do spożywanych posiłków. W przypadku chorób dietetyk może zlecić wykonanie badań lekarskich, takich jak badanie krwi, gastroskopię, badania na nietolerancje pokarmowe itp. Następnie układa dla pacjenta optymalny jadłospis, stworzony na podstawie jego stanu zdrowia i preferencji żywieniowych.

Zalety wizyty u dietetyka

Wizyta u dobrego dietetyka może przynieść wyłącznie pozytywne skutki. Dzięki optymalnej diecie i profesjonalnie przygotowanemu jadłospisowi można zrzucić zbędne kilogramy lub przybrać na wadze, a także polepszyć kondycję fizyczną lub wspomóc funkcjonowanie organizmu w trakcie choroby. Zdrowe odżywianie przekłada się na dobre samopoczucie, co ma duży wpływ na kondycję psychiczną człowieka.

Dietetycy

mgr Kamila Wolska

mgr Kamila Wolska

psychodietetyk, specjalista ds. żywienia

Czytaj więcej

mgr Sylwia Sawicka

mgr Sylwia Sawicka

specjalista w zakresie dietetyki, trenerka

Czytaj więcej