Związek w czasie pandemii, czyli: mrugaj ciszej!

 

… A najlepiej zejdź mi z oczu! Trochę z przymrużeniem oka poruszamy dziś temat sytuacji par w czasie pandemii. Czy to małżeństwa, czy pary nieformalne, czy partnerzy, partnerki… wszyscy w większym lub mniejszym stopniu mierzą się z niełatwymi emocjami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Czy istnieją jakieś złote rady na to, jak spokojnie przetrwać ten trudny czas?

Sprzeczki, czy dyskusje – to w związkach naturalne. Przy wzajemnym szacunku, „ochłonięciu” i chęci rozwiązania problemu każdą kłótnię da się rozwiązać. I tak jest w codzienności. Dlaczego więc podczas pandemii nie jet to tak łatwe, a emocje czasem biorą górę?

 

Znaleźliśmy się w szczególnym czasie

Nietypowym jest, że nagle zostaliśmy „zamknięci” w 4 ścianach. Obostrzenia funkcjonujące wśród społeczeństwa w praktyce nie pozwalają spędzać nam czasu inaczej, niż w domu. Każdy z nas przeżywa w związku z tym różne emocje. Rodzi się frustracja, a napięcie narasta szczególnie u tych osób, które na co dzień są aktywne, jeżdżą do pracy, często spędzają czas poza domem i cenią sobie swoją „małą wolność”. Niestety bliska relacja dwojga ludzi często jest narażona na wzajemne wyładowywania niezadowolenia, bezradności i irytacji. Każdy z pary został poniekąd zmuszony do życia, jakiego sobie nawet nie wyobrażał. To nowa, emocjonująca sytuacja dla nas wszystkich.

 

Z jakich powodów dochodzi do kłótni?

Głównie chodzi tu o te zgromadzone emocje, które czasem nie znajdują ujścia w 4 ścianach. Kiedy nie możemy spełnić jakiś swoich potrzeb (chociażby wyjścia z domu), wtedy pojawia się frustracja. Często nie potrafimy poradzić sobie z wewnętrznym napięciem i związanymi z nim negatywnymi emocjami. W tej niemocy wylewamy na swojego partnera/partnerkę bezradność pod postacią poddenerwowania, pretensji lub wzburzonego tonu głosu. Zauważacie u siebie ten mechanizm…?

 

Jak zaradzić kłopotom w związku w obliczu kryzysu?

Zadajemy konkretne pytanie, by podać Wam konkretne odpowiedzi. Zastanów się, czy któreś z tych rozwiązań będzie dla Was pomocne 🙂

  • Partnerze, zastanów się w jaki sposób możesz spełniać się pozostając w domu. W miarę możliwości przenieś swoje aktywności spoza 4 ścian do ich wnętrza. Odkryj nowe hobby. Daj sobie prywatność, wolność  otwartość na nowe rozwiązania.
  • Partnerze, pomyśl nad tym, jak możesz wyładować negatywne emocje. Proponujemy Ci arteterapię, czyli terapię sztuką. Zamów niezbędne materiały z pomocą Internetu i zacznij malować, tworzyć! Da Ci to satysfakcję i odciągnie od negatywnych emocji. Zawsze też dobrym sposobem na „wyładowanie się” jest sport. Teraz ćwiczenia fizyczne w domu to już codzienność i nic trudnego. Znajdź swój sposób na to, by nie ulegać napięciu, które w Tobie rośnie. Takie działania posłużą też związkowi, kiedy będziecie wykonywać je wspólnie.
  • Razem zastanówcie się, jakie aktywności pozytywnie wpłyną na Wasz związek i czego oboje potrzebujecie. Wypracujcie kompromisy i rozmawiajcie szczerze. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja psychologiczna dla par. Już osoby w młodym wieku szanując swoje zdrowie psychiczne zgłaszają się do psychoterapeutów.  Pomagają oni parze nazwać cele oraz przedstawiają im narzędzia potrzebne do ich realizacji. W dobie pandemii koronawirusa nic nie stoi na przeszkodzie, by odbyć taką konsultację ON-LINE. Specjaliści chętnie kontaktują się wirtualnie ze swoimi Pacjentami mając świadomość tego, że czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich.

 

Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio wspiera każdego Pacjenta w dobre koronawirusa. Realizujemy mnóstwo programów nieodpłatnych konsultacji, a więcej dowiesz się o nich TUTAJ.

Bądźmy psychicznie RAZEM!

 

 

Tagi:, , , , , , , , , , ,