Psychoterapia seniora – czy ma sens?

Seniorzy często bywają społecznością wykluczoną i pomijaną w środowisku. A to dziwne, ponieważ stanowią większą cześć społeczeństwa. Minęły czasy, w których wszelkie nowinki technologiczne, czy zajęcia rozwojowe są skierowane jedynie do młodszych ludzi. Seniorzy przejmują stery! I bardzo chętnie korzystają z tego, co oferuje im dzisiejsza rzeczywistość. 

Nierzadko spotykamy się ze stereotypem, że osoby podejmujące psychoterapię to osoby młode. Być może dzieje się tak dlatego, że znane jest przekonanie, iż osobowość kształtuje się do określonych lat życia. Jeżeli więc podejmujemy terapię w wieku senioralnym, nie ma ona sensu. Nie jest to do końca prawdą. Osoby starsze coraz częściej zmagają się z problemami, które są wręcz wskazaniem do wizyty u psychoterapeuty. 

Ze względu na starszy wiek osoby takie często pozostają same ze swoimi zmaganiami. Mają w sobie przekonanie, że „tak musi być” i „trzeba znieść tę sytuację”. Seniorzy mają pewne utrwalone przekonania, jednak nie dyskwalifikują ich one do uzyskania pomocy psychologicznej.

 

Depresja

Wbrew pozorom wiele osób starszych może być dotkniętych depresją. Ze względu na wiek seniorzy często pozostają osamotnieni, zapomnieni, z własnymi myślami. Pogłębiająca się samotność i brak zainteresowania seniorem może doprowadzać do objawów depresyjnych, które warto z konsultować z psychologiem. Pamiętajmy że depresja to choroba i może prowadzić nawet do śmierci. Tak samo jak osoby młode, tak samo i seniorzy mogą zostać nią dotknięci.

 

Problem odchodzenia

Nieuniknioną koleją życia jest odchodzenie. Coraz większa świadomość na temat przemijania rodzi trudne myśli głowie seniora.  W sytuacji gdy coraz więcej przyjaciół i osoby bliskie dosięga śmierć, niekiedy trudno jest sobie z tym poradzić. Warto omówić ten temat z doświadczonym specjalistą, który pomoże zmierzyć się z trudnymi myślami i wyjaśni seniorowi mechanizmy oraz emocje, które w nim tkwią.

 

Choroby somatyczne

Osób w wieku podeszłym cierpią na wiele chorób związanych z somatyką ciała, ale też i ducha. Oprócz niestabilnego ciśnienia, problemów z sercem, czy dolegliwości układu ruchu, pojawiać się może także bezsenność, wspomniana wcześniej depresja, czy choroby otępienne charakterystyczne dla wieku senioralnego. Oprócz lekarza często cenną pomoc może zapewnić również psycholog. Choroby somatyczne mogą być np. wynikiem stresu i mieć podłoże w psychice.

 

Niesamodzielność

W pewnym wieku możliwości naszego ciała stają się ograniczone. Seniorzy pomimo tego, że zawsze byli aktywni, uświadamiają sobie o słabnących siłach. Dodatkowo w przypadku pojawienia się choroby są niekiedy uzależnieni od innych i potrzebują pomocy bliskich. Może to być trudne do zniesienia. Pojawia się świadomość upływającego czasu, a nawet myśl, że jest się ciężarem dla innych. Warto zachęcić wtedy seniora do wizyty u psychoterapeuty, który pomoże zmierzyć się z niecodzienną sytuacją i porozmawia na trudny temat. Pamiętajmy też, że wizyty psychologiczne są możliwe w domu pacjenta. Jest to niezwykle pomocne w przypadku braku możliwości dotarcia do gabinetu.

 

Jak widzimy – powodów do odbycia wizyty w gabinecie psychoterapeuty przez seniora może być wiele. Nie należy bagatelizować problemów osób w wieku starszym. Powinniśmy być czujni na ich sytuację i w razie potrzeby zapewnić pomoc psychologiczną. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio często współpracuje z seniorami i organizuje zajęcia oraz warsztaty dla tej wyjątkowej grupy społecznej. Zachęcamy was do aktywizacji seniorów i uświadamiania ich, że psycholodzy chętnie współpracują z osobami w wieku podeszłym.

Tagi:, , , ,