Psychoterapia – jaką metodę wybrać? Poznaj metodę psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną

 

Metody psychoterapii - metoda psychodynamiczna i poznawczo-behawioralna

 

Kierując pierwsze kroki do psychoterapeuty, często nie jesteśmy świadomi tego, na czym właściwie polega psychoterapia, ani tym bardziej w jakiej metodzie psychoterapii jest wyszkolony. Aby psychoterapia była skuteczna, współpraca między pacjentem a psychoterapeutą musi przebiegać bez zakłóceń. Duże znaczenie w tym ma również rodzaj terapii, jaką prowadzi dany terapeuta. Jeśli zastanawiasz się, jaka metoda psychoterapii jest dla Ciebie odpowiednia, czytaj dalej.

 

Metoda psychodynamiczna

Indywidualna psychoterapia psychodynamiczna odbywa się w gabinecie psychoterapeuty. Polega na rozmowie między terapeutą a pacjentem, w której najbardziej istotne dla chorego jest zrozumienie siebie i odbudowanie własnego ja. Źródłem metody psychodynamicznej jest psychoanaliza, a więc próba zgłębienia nieświadomości pacjenta, która rozumiana jest jako źródło problemów oraz miejsce, w którym znajdują się odpowiedzi na nękające pytania.

 

Przebieg sesji w terapii psychodynamicznej

Podczas sesji terapeutycznej psychoterapeuta skupia się na odkrywaniu ukrytych znaczeń i analizowaniu konfliktów wewnętrznych pacjenta. Dlatego w metodzie psychodynamicznej najważniejsze jest to, co mówi pacjent. Terapeuta zazwyczaj przyjmuje pozycję zdystansowaną, nie udziela odpowiedzi na pytania, ogranicza się do zadawania pytań. Temat rozmowy nigdy nie jest z góry ustalony. Zależy od pacjenta oraz tego, jaką kwestię pragnie poruszyć w danym momencie. Rolą psychoterapeuty jest umiejętne zadawanie pytań i analiza odpowiedzi pacjenta. Jego zadaniem jest ułatwienie choremu zrozumienie siebie i samodzielne rozwikłanie problemu.

 

Czy terapia psychodynamiczna jest skuteczna?

Dla skuteczności terapii psychodynamicznej ważne są regularne spotkania o ustalonej porze, trwające ok. 50 minut. Ciężko przewidzieć, jak długo trwa leczenie metodą psychodynamiczną. Przyjmuje się, że jest to okres kilku lat.

 

Metoda poznawczo-behawioralna

Psychoterapia behawioralna u swoich podstaw ma założenie, że zaburzenia psychiczne są wynikiem złych nawyków. Teoria behawioryzmu, zakładająca, że działanie ludzkie podyktowane jest wyuczonymi reakcjami na bodźce, jest podstawą terapii CBT (z ang. cognitive behavioral therapy).

 

O czym psychoterapeuta behawioralny rozmawia z pacjentem?

Głównym zainteresowaniem terapeuty podczas sesji terapeutycznej jest analizowanie zachowania pacjenta „tu i teraz”. W przeciwieństwie do psychoanalizy, psychoterapeuta behawioralny nie jest zainteresowany dzieciństwem swojego pacjenta. Chory i terapeuta wspólnie analizują aktualne problemy i zachowania, szukając odpowiedniej metody na rozwiązanie psychicznych trudności. Psychoterapeuta behawioralny, w kontraście do psychoanalityka, udziela pacjentowi konkretnych porad, wyznacza zadania do wykonania „w domu” i motywuje do zmian. Pacjent w tej metodzie wchodzi w rolę ucznia, który jest naprowadzany przez swojego nauczyciela na ścieżkę zdrowia psychicznego.

 

Terapia poznawczo-behawioralna może być stosowana doraźnie

Ten rodzaj terapii może być stosowany doraźnie – średnia ilość cotygodniowych spotkań wynosi 10. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest oduczenie się złych zachowań i wykształcenie nowych – „zdrowych” reakcji na bodźce.

 

Sprawdź, która metoda psychoterapii jest dla Ciebie najlepsza

Przedstawione powyżej metody psychoterapii mają swoich zwolenników, a także przeciwników. W kolejnym wpisie dowiesz się, na czym polega metoda psychoterapii systemowej i Gestalt.