Czy terapia dla par może być skutecznym rozwiązaniem?

 

 

Decyzja o przyjściu na terapię zapada zazwyczaj po wielu próbach naprawienia związku na własną rękę. Próby są albo zupełnie nieudane, albo przynoszą poprawę na chwilę. Często decyzja o skorzystaniu z terapii par jest widziana jako ostatnia deska ratunku.

Zdarza się również, że na terapię trafia para, która dopiero weszła w związek i chce z pomocą terapeuty ustalić model związku, sposób rozwiązywania problemów, komunikacji, omówić ważne dla każdej osoby obszary w relacji (np. decyzję o rodzicielstwie).

Pary zgłaszające się na terapię wnoszą najczęściej tematy związane z szeroko rozumianą komunikacją w związku – z oczekiwaniami, których partner nie chce spełnić, problemami w życiu seksualnym, niewiernością, różnicami w spojrzeniu na wychowanie dzieci.

 

JAKIE SĄ OBAWY PARTNERÓW PRZED ROZPOCZĘCIEM TERAPII PAR?

Wiele par na początku zgłasza obawę, że w terapii ktoś zostanie uznany za bardziej winnego zaistniałego kryzysu a ktoś mniej – czasem to nie jest obawa, a wręcz oczekiwanie. Terapeuta jest przede wszystkim sprzymierzeńcem pary. Jego celem jest cel, jaki uzgodni z parą i nie ma miejsca w terapii na stronniczość, czy sojusze z którąś z osób. Stronniczość jest widziana jako błąd w sztuc – zdarza się, że któraś z osób ma poczucie, że terapeucie jest bliżej do tej drugiej (np. ze względu na płeć). Taką kwestię można zawsze wnieść na sesji i omówić swoje spostrzeżenia.

 

TERAPEUTA PAR JAKO SOJUSZNIK A NIE WRÓG!

Zadaniem psychoterapeuty w terapii jest między innymi poszukiwanie takiego wzorca zachowania, który powoduje kryzys między parą. W parze zazwyczaj rozgrywa się wzorzec powtarzających się reakcji na komunikaty (werbalne i niewerbalne), który powoduje specyficzną reakcję drugiej osoby, która to reakcja uruchamia pewne zachowanie pierwszej. Takie koło samo napędza konflikty, powoduje oddalenie się partnerów i ich cierpienie. Para razem z terapeutą próbują zobaczyć to koło i szukają sposobu jak zmienić owy cykl dla dobra związku.

Jednym z obszarów pracy w terapii jest również urealnianie oczekiwań wobec partnera – czasem zupełnie nie do spełnienia przez jednego człowieka np. partner oczekuje od partnerki, że ma być piękną, seksowną, a jednocześnie poświęcającą cały swój czas dla dzieci i ogniska domowego. I odwrotnie: żona oczekuje od męża bycia wrażliwym na jej potrzeby partnerem, czułym kochankiem, uważnym ojcem, a jednocześnie odnoszącym sukcesy, agresywnym managerem.

 

RODZINA POCHODZENIA A RODZINA, KTÓRĄ TWORZYMY- CZY MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO?

W terapii par przyglądamy się również rodzinom pochodzenia pary. Często różnice w parze mają źródło w ich domach rodzinnych. Różnice w wychowaniu, sposobie funkcjonowania rodziców pary, bliskości w rodzinach – mają wpływ na oczekiwania, wzorce, jakie każda osoba wnosi do związku. W terapii pary dostrzegają „spadek” z jakim weszły do związku i starają się go dostosować w taki sposób, żeby służył ich nowej rodzinie.
Psychoterapeuta interesuje się też historią poznania się pary oraz jej związku aby zobaczyć, co parę łączy, jakie ma zasoby, a także co się działo w historii tego związku, z jakimi problemami i jak para sobie radziła – co było trudne, a co zostało „zamiecione pod dywan” i może właśnie teraz uruchomiło nieświadomie kryzys.
Zazwyczaj terapię par prowadzi się proponując spotkania trwające 1,5h w odstępach, co dwa tygodnie. Odstępy między sesjami to czas, żeby para przyjrzała się swojemu związkowi będąc bogatszą o nową wiedzę, doświadczenie zdobytą na sesjach. Terapeuta może również zaprosić parę do konkretnych ćwiczeń, zadań, które partnerzy będą wykonywali miedz sesjami.

 

JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁA TERAPIA DLA PAR?


Terapia pary trwa do czasu aż para z terapeutą nie uznają, że radzą sobie wystarczająco dobrze z tematami, które były trudne. Czasem to nie jest jeszcze sytuacja, w której konfliktów w ogóle nie ma, ale para ma narzędzia i zasoby, z których potrafi w takich sytuacjach korzystać.

Zdarza się również, że w trakcie terapii para decyduje się na rozstanie, wtedy celem terapii może być również zgodne rozstanie, a terapeuta może towarzyszyć parze w procesie rozstawania. Dobre rozstanie również jest sukcesem.

 

ZWRÓĆ UWAGĘ NA DOŚWIADCZENIE PSYCHOTERAPEUTY DLA PAR!

Terapia par wymaga od terapeuty dużej uważności na obie osoby, zachowania neutralności i wrażliwości na cierpienie każdej ze stron. Ważne jest żeby terapeuta miał odpowiednie przygotowanie do prowadzenia terapii par (szkolenia, kursy), ale też czuł gotowość do takiego rodzaju pracy. W trakcie terapii miedzy parą a terapeutą powstaje szczególna relacja oparta na zaufaniu, czego konsekwencją jest szczerość, a to umożliwia rozmowy i pracę nad najbardziej bolesnymi obszarami.

 

mgr Katarzyna Wachowicz

Psycholog, Psychoterapeuta systemowy (Pary, Rodziny, Osoby do terapii indywidualnej)

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Przyjmuje w lokalizacji: Warszawa Bielany ul. Heroldów 19a oraz Chotomów ul. Mała 11

Tagi:, , , ,