Pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta u psychologa?

Wprowadzenie

Pierwsza wizyta u psychologa dla większości osób jest trudnym i stresującym przeżyciem. Przychodzimy do obcej osoby z bagażem własnych, nieraz krępujących, wstydliwych lub traumatycznych przeżyć, o których nie potrafimy mówić często nawet z bliskimi.
Wokół zawodu psychologa i psychoterapeuty narosło wiele mitów. Od szarlatanów czytających z nas jak z otwartej księgi aż po znudzonych, przysypiających „specjalistów” od mówienia „mhm” i „rozumiem”. Takie biegunowe postrzeganie przyczynia się do powstawania lęku lub niechęci wobec szukania pomocy w gabinecie psychologa. Tymczasem już pierwsze spotkanie sprowadza na bardziej racjonalne postrzeganie roli psychologa jako osoby, która nie ma intencji ingerować w nasze życie na siłę ale wejść w nie dokładnie na tyle, na ile sami sobie tego życzymy.

 

Czy mój problem rzeczywiście jest problemem?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób zanim zapukają do gabinetu specjalisty psychologa czy psychoterapeuty. Czy dzieje się coś, z czym nie mogę poradzić sobie sam (zwłaszcza, jeśli inni radzą sobie świetnie)? Czy mój problem nie jest śmieszny? Mało ważny? Czy psycholog nie uzna mnie za niespełna rozumu/niepoważnego/psychicznie chorego? Wyśle do szpitala psychiatrycznego?
Te i wiele innych pytań to ogromne obciążenie, z którym w jakimś stopniu zmaga się każdy, kto po raz pierwszy ma się spotkać z psychologiem. Niezależnie od tego, czy osoba przychodzi z problemem z nastrojem, lękiem, relacjami, uzależnieniem czy innym, do gabinetu zabiera naturalną obawę przed otwarciem się przed obcym człowiekiem oraz przed pogorszeniem swojego cierpienia. Przeważa jednak subiektywna potrzeba zmian, w których pomocnikiem i przewodnikiem staje się psycholog lub psychoterapeuta.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Każdy psycholog ma własny styl pracy i nie ma jednego schematu pracy z klientem/pacjentem, tak jak nie ma dwóch jednakowych osób. Pierwsza wizyta u psychologa ma zazwyczaj formę konsultacji, podczas której możemy przedstawić psychologowi swój problem, swoje oczekiwania, zadać wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące przebiegu ewentualnych kolejnych spotkań lub procesu psychoterapii. Psycholog może nas zapytać o naszą rodzinę, pracę, codzienne zwyczaje i obowiązki, zainteresowania i pasje – wszystko po to, żeby lepiej nas poznać i lepiej zrozumieć charakter napotykanych przez nas trudności. Może zapytać o stan zdrowia obecnie i w przeszłości, zwłaszcza jeśli spotykamy się z psychologiem klinicznym lub neuropsychologiem. Z pewnością będzie zainteresowany tym, co czujemy i co jest dla nas ważne.
Są także rzeczy, o których nie będziecie rozmawiać na pierwszej wizycie. Jeśli są obszary, o których mówienie jest zbyt trudne lub bolesne, psycholog nie będzie nalegał, żeby w nie wchodzić. Sam zdecydujesz, czy i kiedy będziesz chciał do nich powrócić. Psycholog nie wyczyta także, że mówisz nieprawdę. Jeśli chcesz, możesz kłamać ale znacznie rozsądniej jest zakomunikować, że o czymś nie chcesz mówić a psycholog z pewnością to uszanuje. W ten sposób możecie zbudować relację terapeutyczną opartą na ufności, poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku. To podstawa do ewentualnego rozpoczęcia pracy terapeutycznej ukierunkowanej na satysfakcjonujące rozwiązanie problemu. Po pierwszym spotkaniu (ewentualnie dwóch lub trzech) będziesz mógł zdecydować, czy chcesz kontynuować spotkania z psychologiem lub rozpocząć psychoterapię. Zdarza się także, że pierwsze spotkanie jest jednocześnie ostatnim.
Dzieje się tak wtedy, kiedy dochodzimy do wniosku, że pomoc psychologiczna nie jest nam potrzebna lub na ten moment nie jesteśmy na nią gotowi. Zawsze istnieje możliwość podjęcia kolejnej próby po jakimś czasie i/lub z innym specjalistą.
Może się także zdarzyć, że po pierwszej wizycie sam psycholog zdecyduje, zgodnie z poczuciem swoich kompetencji, że nie jest osobą, która będzie mogła nam pomóc. W takim wypadku psycholog ma obowiązek wskazać innego psychologa/psychoterapeutę/lekarza psychiatrę, do którego możemy się zgłosić po pomoc.

 

Poufność udzielanych informacji

Warto nadmienić, że psychologów i psychoterapeutów, podobnie jak lekarzy, obowiązuje Kodeks Etyczny, w myśl którego zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej. Do zachowania tajemnicy zobowiązuje go także Ustawa o zawodzie psychologa oraz Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
Ustawa o zawodzie psychologa zawiera w art. 14 obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz wyjątki od jej zachowania. Należą do nich sytuacje, kiedy poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób oraz przypadki, kiedy tak stanowią ustawy. Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta dodaje do puli przypadki, kiedy pacjent lub jego ustawowy przedstawiciel wyraził zgodę na uchylenie tajemnicy oraz sytuacje, kiedy potrzebna jest konsultacja większej ilości specjalistów.
Częścią pracy psychologa i psychoterapeuty jest superwizja, podczas której omawiają z superwizorem (starszym/bardziej doświadczonym specjalistą) proces terapeutyczny. Superwizora również obowiązuje tajemnica zawodowa.

 

Pierwsza wizyta i co dalej?

Po pierwszej wizycie powinieneś/aś dać sobie czas na przemyślenie i decyzję o kontynuowaniu spotkań. Zdarza się, że już pod koniec pierwszego spotkania osoba decyduje się na umówienie kolejnego, bywa także, że powoli dojrzewa do decyzji. Pierwsza wizyta może przynieść na tyle dużą ulgę, że na dany moment okazuje się wystarczającą pomocą. Jeśli jednak po jednym spotkaniu czujemy niedosyt, możemy wspólnie z psychologiem/psychoterapeutą rozważyć dłuższą współpracą. Częstotliwość (zwykle jedno spotkanie w tygodniu), długość (zwykle 45-60min.) i ilość przewidywanych spotkań jest kwestią zawsze indywidualną i ustalaną z psychologiem w kontrakcie. Kontraktem psychologowie nazywają zbiór zasad, jakie obowiązywać będą was oboje podczas trwania terapii: dotyczących regularności spotkań, odwoływania wizyt, punktualności, płatności i innych przyziemnych zagadnień. Kontrakt ustala się zwykle na początku drugiego spotkania – jego celem jest stworzenie bezpiecznych ram, w których będziesz mógł/mogła otworzyć się i wykorzystać spędzany z psychologiem czas w sposób najbardziej owocny.

 

Nasz adres:

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO – Oddział Warszawa
ul. Heroldów 19A , 01-991 Warszawa
REJESTRACJA: 505 07 14 14

LECZYMY, POMAGAMY, WSPIERAMY, MOTYWUJEMY, DORADZAMY,...

 

Zrób 3 proste kroki i przekonaj się !

 

 

ZADZWOŃ!
REJESTRACJA:
505 07 14 14

WYBIERZ DOGODNY
TERMIN WIZYTY I
ZAPISZ SIĘ!

PRZYJDŹ
WARSZAWA
UL. HEROLDÓW 19 A

Psycholog Warszawa

NASI PSYCHOLODZY

mgr Anastazja Aleszczyk

mgr Anastazja Aleszczyk

psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej

mgr Marta Wojciechowska

mgr Marta Wojciechowska

psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej

mgr Magdalena Wojtkowska

mgr Magdalena Wojtkowska

psycholog dziecięcy, psychoterapeuta

Czytaj więcej

mgr Tomasz Łukomski

mgr Tomasz Łukomski

psycholog, psychoterapeuta

Czytaj więcej

Poznaj cały nasz zespół