Problem z planowaniem? Z nami go nie doświadczysz!

Chyba nikogo nie dziwi taki artykuł akurat w tym czasie. Rozpoczął się styczeń – nowy rok, nowa dekada. Zbieranie sił, obiecywanie i… planowanie! To szczególny okres dla tych, którzy postanowienia noworoczne traktują jako obowiązek. Jednak co potem? Czy potrafimy te plany realizować?

Według ogólnych statystyk tylko 8% ludzi realizuje swoje coroczne postanowienia. Przyznajmy, że to trochę mało. Zastanów się, w której grupie jesteś. Większość z nas stawia sobie ambitne cele, ale nie potrafi ich osiągnąć. Dlaczego tak jest? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi na to, jak planować z umiarem i dobrymi efektami 🙂

 

Zobacz drogę, a nie tylko cel

Wiele osób planując snuje domysły o tym, jak to będzie, kiedy już osiągną upragniony cel. Myślą o pięknej sylwetce, o nieskazitelnym wyglądzie, o idealnym porządku w mieszkaniu, czy o emocjach towarzyszących na upragnionym wyjeździe. Cóż… nie jest to nic złego. Często takie pozytywne obrazy dodają nam motywacji. Ważne w tym wszystkim jest jednak, aby oprócz końca drogi zobaczyć całą jej długość. Należy zdawać sobie sprawę, że to stawianie małych kroków prowadzi nas do prawdziwych skoków! Zazwyczaj zbyt szybko wypalamy się już na początku, bo nie myśleliśmy o drodze, jaką mamy do pokonania. Nie przyszło nam do głowy, że aby zdrowo się odżywiać, warto znaleźć czas na przygotowywanie posiłków. Nie wzięliśmy również pod uwagę, że aby zostać instruktorem pływania, należy regularnie uczęszczać na kurs i mieć dobrą kondycję. Każdy cel wymaga naszej pracy. Wszystkie są osiągalne, jeżeli podejdziemy do nich w odpowiedni sposób oraz spojrzymy z każdej strony.

 

Wysoka poprzeczka? Na spokojnie!

Przy planowaniu ważne jest, by stawiać sobie realne cele. Kiedy wiemy, że zagraniczny wyjazd leży w zasięgu naszej ręki i jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze – to już jest dobrze postawiony cel. Wiemy, że środki finansowe są możliwe do uzyskania przez nas, termin jest wybrany, a towarzystwo gotowe. Takie konkretne myślenie wspomaga naszą motywację. Nie stawiajmy przed sobą zbyt ambitnych zadań. Nie dlatego, że nie czujemy się ambitni – wręcz przeciwnie. Gdy postanowimy sobie „za tydzień pójdę na siłownię”, wiedząc, że w najbliższym czasie szykuje się dużo pracy, a strój jeszcze nie jest kupiony… to najlepszy sposób na to, by nie dotrzymać danego sobie słowa. Czując, że coś nie jest na miarę naszych sił, nie należy „rzucać słów na wiatr”. Kiedy w końcu nie dotrzemy na siłownię, będziemy zdemotywowani jeszcze bardziej, a samą czynność będziemy odkładać w nieskończoność.

 

Regularność wyprostuje Twoją drogę do celu

Jak już pisaliśmy wcześniej, bardzo ważne jest zaczynanie od małych kroków, ale… trzeba stawiać je regularnie. Jeżeli brak nam motywacji do codziennych ćwiczeń gry na pianinie lub jedzenia własnoręcznie przygotowanej zupy zamiast zamówienia pizzy… to coś tu jest nie tak! Pamiętajmy, że regularność to nawyk. Da się ją wyrobić. Ustaw budzik na godzinę, w której chcesz postawić swój mały krok w realizowaniu celu. Przyjmij, że dana pora będzie właściwa ku temu, aby ugotować zdrowy posiłek, posprzątać, czy poćwiczyć. Odznaczaj codziennie w kalendarzu to, co zrobiłeś dla zrealizowania celu. Na początku jest trudno – coś o tym wiemy 🙂 Jednak już po tygodniu możesz dostrzec, że coraz lżej przychodzi Ci wypełnianie obowiązku, który z czasem stanie się nawykiem.

 

Jeżeli co roku snujesz plany, a mimo wielu wskazówek i rad nie jesteś w stanie ich zrealizować… psycholog może Ci pomóc! Zdziwiony? Problem z planowaniem i realizacją celów to również zadanie dla psychoterapeuty, który pomoże postawić Ci realne i mierzalne cele zgodne z Twoimi wartościami i potrzebami. Wspólnie przeanalizujecie powody, dla których nie dajesz rady spełniać swoich postanowień. Opracujcie plan, dzięki któremu łatwiej Ci będzie pokonać drogę prowadzącą do celu. Konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą to idealne rozwiązanie dla tych, którzy sami nie potrafią dostrzec rozwiązań. Poradnia Zdrowia Educatio zachęca Cię do stosowania wskazówek i wzięciu pod uwagę psychoterapeuty, który będzie w stanie Ci pomóc w rozpoczęciu trudnej, ale realnej drogi do spełnienia swoich marzeń!

 

 

Tagi:, , , ,