Odkrywamy tajemnice seksuologa – kim jest i czym się zajmuje?

 

Pomoc seksuologa

 

Życie seksualne nie jest tematem, na który chętnie się dyskutuje. Co więcej, problemy, czy zaburzenia w tej intymnej sferze życia uznawane są za wstydliwe i bardzo często nie są wypowiadane na głos, nawet pomiędzy partnerami. Choć Polacy nie są jedynym narodem, który nie lubi rozmawiać o problemach w sypialni, na wizytę u seksuologa decyduje się dopiero co czwarta osoba. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego warto korzystać z pomocy seksuologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty w jego gabinecie.

 

Czy seksuolog to lekarz?

Bardzo często pojawia się pytanie o wykształcenie seksuologa. Najczęściej jest to osoba, która ukończyła studia medyczne na specjalizacji psychiatrycznej, ginekologicznej bądź urologicznej. Oznacza to, że ma pełną wiedzę dotyczącą ludzkiego ciała, a zwłaszcza narządów płciowych. Seksuologia bowiem należy do dziedzin interdyscyplinarnych, dzięki czemu specjaliści seksuolodzy mają kompetencje, by zajmować się leczeniem życia płciowego w sferze psychicznej i fizycznej. Seksuologiem może zostać również psycholog lub psychoterapeuta, czyli osoba posiadająca wykształcenie psychologiczne. Nie oznacza to, że jest lekarzem, jednak specjalizuje się w konkretnej dziedzinie związanej z seksualnością człowieka oraz jej wpływem na psychikę.

 

Brak satysfakcji seksualnej a depresja

Jeżeli seksuolog jest lekarzem, to w zależności od problemu pacjenta, może skierować go na dodatkowe badania lub przepisać leki. Narządy płciowe, tak jak inne organy w ciele człowieka, mają prawo zachorować i wymagać leczenia. Nie warto zatem z powodu wstydu obniżać komfort swojego życia. Brak satysfakcji seksualnej, nie dość, że psuje relacje w związku, przekłada się również na inne aspekty życia. Osoby cierpiące z tego powodu znacznie częściej popadają w depresje i borykają się ze stanami lękowymi. Ma to bezpośredni wpływ na codzienne samopoczucie, sen, odżywianie oraz kontakty międzyludzkie.

 

Kiedy warto udać się do specjalisty seksuologa?

Jak z każdą dolegliwością warto udać się do lekarza specjalisty w momencie, gdy od dłuższego czasu (np. kilku tygodni) odczuwasz problem z pożyciem seksualnym, czy też jego brakiem. Każda skrajność, jak np. seksoholizm czy aseksualność, powinna być skonsultowana z seksuologiem. Jeżeli chodzi o mężczyzn, powodem do wizyty u seksuologa są zaburzenia erekcji, popędu seksualnego, czy wytrysku. Kobiety z kolei zwracają się do seksuologa z powodu bolesnych stosunków płciowych, zaburzeń popędu seksualnego, choroby pochwicy, czy braku orgazmu. Seksuolog zajmuje się również pacjentami, którzy nie akceptują swojej orientacji seksualnej lub mają problem z identyfikacją własnej płciowości.

 

Pierwsza wizyta u seksuologa

Podobnie jak w przypadku pierwszej wizyty u psychiatry, czy psychologa, pierwsza wizyta u seksuologa wymaga przełamania lęku i zaufania ze strony pacjenta. Aby lekarz mógł dokonać bezbłędnej diagnozy, musi poznać problem pacjenta i przeprowadzić wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W kolejnym etapie leczenia specjalista może skierować pacjenta na dodatkowe badania, zalecić regularną psychoterapię, zaproponować leczenie farmakologiczne lub udzielić fachowych porad. Jeżeli problem dotyczy osób będących w związku i zaburza życie seksualne pary, zalecane jest, aby partnerzy zjawili się razem na pierwszej wizycie. Jest bardzo prawdopodobne, że seksuolog zaleci im terapię małżeńską, o której pisaliśmy w poprzednim wpisie.

 

Do seksuologa może zwrócić się każda dojrzała osoba, zarówno nastoletnia, jak i w dorosłym wieku. Na każdym etapie rozwoju seksualnego specjalista będzie w stanie udzielić porad dotyczących np. rozpoczęcia współżycia, antykoncepcji, lub różnego rodzaju zaburzeń. Z uwagi na to, że problemy w sferze intymnej wciąż zaliczają się do tematów tabu, znacznie lepiej zasięgnąć porady specjalisty, niż szukać odpowiedzi w internecie, czy ignorować dolegliwości i pozwolić im na przejęcie kontroli nad własnym życiem.