Czy możesz panować nad swoimi emocjami?

Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, emocje to krótkotrwałe przeżycia niezależne od naszego organizmu. Są uwarunkowane danymi sytuacjami – potrafią się pojawić, aby kilka minut lub kilka godzin później zniknąć. Czy możesz zatem nad nimi panować?

 

Niekiedy wydaje Ci się, że jesteś w takim „dołku”, z którego nic już Cię nie wyciągnie. Jeszcze innym razem rozgrzewasz się do czerwoności poprzez złość tak, że nieprzemyślane słowa z Twoich ust wydobywają się z prędkością światła. Negatywne emocje zawsze bardziej uwypuklają myślenie o sobie w sposób: „nie potrafię panować nad emocjami”. Ale kiedy jesteś szczęśliwy, odczuwasz radość i myślisz, że mógłbyś latać nad ziemią – tej emocji nie chcesz opanowywać, prawda? 🙂

 

… I bardzo dobrze! Nie będziemy odciągać Cię od przeżywania radości, ale mamy dla Ciebie podpowiedź – co zrobić, aby panowanie nad negatywnymi emocjami było łatwiejsze. Sprawdź, co mamy Ci do zaproponowania!

 

Klucz do radzenia sobie z emocjami

 

Uświadom sobie, że jesteś zaradny i to Ty jesteś kowalem swojego losu! Wyobraź sobie, że dopada Cię strach. Jak się wtedy zachowujesz? Jesteś niespokojny, rozżalony, narzekający, sfrustrowany, przerażony? Narzekasz, płaczesz, szlochasz?

 

Kiedy zakorzenisz w swojej świadomości myśl, że to Ty jesteś zaradny i to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie – będzie Ci o wiele łatwiej przeżywać nie tylko strach, ale też inne emocje. Wypracowując w sobie poczucie odpowiedzialności za samego siebie będziesz w stanie skupić się na działaniu, a nie bezcelowym przeżywaniu i kontemplowaniu negatywnych emocji.

 

Oczywiście w większość przypadków bardzo pomocny będzie tu wykwalifikowany specjalista – psycholog, psychoterapeuta, który pokaże Ci odpowiednie techniki przywracania kontroli samemu sobie. Czasami nawet nie przychodzi nam do głowy, że niepanowanie nad emocjami może być związane z brakiem poczucia kontroli nad swoim życiem! Poradnia Zdrowia Educatio proponuje Ci dziś refleksję nad Twoim poczuciem odpowiedzialności za własne życie. Może to czas, aby podjąć odpowiednie kroki i odbyć indywidualną terapię? Jedno jest pewne – to czas, by zacząć żyć i być spełnionym człowiekiem! Na to czas jest zawsze 🙂

 

Tagi:, , , ,