Seniorze, nie daj się demencji!

Demencja to typowe zaburzenie kojarzone z podeszłym wiekiem. Potrafi zdezorganizować piękne lata życia i sprawić, że senior nie będzie cieszył się codziennością. Czym jest tak naprawdę demencja i jak nie dać się jej wkraść w życie?

Demencję…

…można określić jako niższą wydolność umysłową, wynikającą ze zmian powstałych w mózgu. Postępująca utrata komórek nerwowych oznacza stopniowe zmniejszenie sprawności funkcji poznawczych, czyli pamięci, uwagi, logicznego myślenia, czy spostrzegania. Są to wszystkie elementy, bez których trudno jest funkcjonować w rzeczywistym świecie.

 

Objawy demencji starczej…

…to na początku zaniki pamięci. Wyjściowo możemy zauważyć u seniora drobne problemy, np. niemożność znalezienia okularów, niepłacenie rachunków, czy kłopot z przypomnieniem sobie godziny umówionego spotkania. Nie brzmi to groźnie, prawda? Każdemu z nas zdarzają się takie przypadki. W kontekście funkcjonowania osoby w podeszłym wieku warto jednak zwrócić na nie uwagę. Zazwyczaj bagatelizujemy problem tłumacząc go zmęczeniem, roztargnieniem, wiekiem. Tak naprawdę mogą być to już pierwsze oznaki demencji.

Jakie jeszcze objawy ujawniają się wraz z postępowaniem demencji?

  • kłopoty z rozeznaniem w czasie oraz miejscu,
  • niemożność uczenia się nowych rzeczy,
  • nierozpoznawanie rzeczy oraz ludzi,
  • nietrafne oceny sytuacji i niesłusznie podejmowane decyzje,
  • przeszkody w mówieniu,
  • kłopoty z liczeniem,
  • marazm i wahania emocji,
  • nadpobudliwość, gniew, napady lęku.

Stopniowe nasilanie się objawów oraz niezwracanie na nie uwagi może skutkować wycofaniem się seniora z życia. Jego organizm staje się osłabiony, pojawiają się objawy somatyczne. Końcowym etapem rozwoju demencji jest kompletna niezdolność do funkcjonowania w społeczeństwie i radzenia sobie z życiowymi czynnościami.

 

Przyczyn demencji starczej można doszukiwać się…

… w zwyrodnieniu tkanki nerwowej. To choroba neurodegeneracyjna, do której zalicza się także choroba Alzheimera, czy Parkinsona. Ponadto demencja (otępienie) może mieć swoje podłoże w infekcji i guzie mózgu, urazie, nieustającym stresie, czy nawet nadużyciu środków psychoaktywnych.

Otępienie czasem może występować u ludzi młodych. Nie jest to codziennością, ale zdarzają się takie przypadki, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i chociażby zdawać sobie sprawę z tego, że jest to możliwe.

 

Leczenie demencji starczej…

…tak naprawdę polega na łagodzeniu objawów. Demencja nie jest uleczalna, ponieważ polega na stale postępujących z wiekiem zmianach w mózgu. Można jednak znacznie poprawić jakość życia seniora dzięki farmakoterapii. Psychiatra opiekuje się pacjentem przypisując mu odpowiednie leki wspomagające np. procesy pamięciowe.

Dodatkowo bardzo ważną rolę odgrywa tu neuropsycholog, który razem z osobą starszą ćwiczy funkcje poznawcze za pomocą sprawdzonych, psychologicznych metod. Niezwykle pomocne może być to, że neuropsycholog może odbywać wizyty domowe – dzięki temu senior będzie czuł się bezpiecznie i w znajomym środowisku pozna metody radzenia sobie z otępieniem. Neuropsycholog wspiera seniora, ale także jego rodzinę. Częstym wskazaniem są treningi rodzinne w domu – wspólne rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gra w szachy, gry planszowe, karty, czy czytanie czasopism i książek.

 

Demencja starcza nie dosięgnie Cię, jeżeli…

… będziesz wystarczająco dobrze o siebie dbał. Ćwiczenia domowe w postaci gier, czy łamigłówek to także profilaktyka. Warto na co dzień już od najmłodszych lat wprowadzić takie treningi umysłu do swojej codzienności. Dietetycy polecają także dietę, w której skład będzie wchodziło dużo orzechów oraz ryb. Zmniejszona ilość stresu, optymalny czas snu i aktywność fizyczna – to kolejne „wspomagacze”, dzięki którym masz okazję się zahartować i zapewnić sobie dobrą jakość życia.

Neuropsycholodzy zachęcają również do przeprowadzania okresowych badań – wystarczy zgłosić się do gabinetu psychologicznego, abyś mógł skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą. Wczesna diagnostyka i zastosowanie prostych testów da Ci pewność, że dbasz o siebie całkiem nieźle 🙂

To co, nie dasz się demencji razem z Poradnią Zdrowia Psychicznego Educatio? 🙂

 

Tagi:, , , , , ,