Jak wspierać osobę dotkniętą nowotworem?

 

Jak wspierać osobę dotkniętą nowotworem? Zapewne część z nas zadaje sobie to pytanie – niestety nie bez powodu. Coraz więcej osób jest dotkniętych tą ciężką chorobą. Szczególnie dzisiaj postanowiliśmy podzielić się z Wami radami naszych psychologów. 4.02. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Informacja o chorobie to często ogromny szok. Towarzyszy jej niedowierzanie, płacz, otępienie, złość, histeria, żal, smutek, bezradność… i mnóstwo innych negatywnych zachowań oraz uczuć, które trudno jest w sobie pomieścić. Osoba chora na raka w takim momentach może zamknąć się w sobie lub otworzyć na bliskich, od których tak bardzo potrzebuje pomocy. W każdej sytuacji należy taką osobę wspierać. Jak to robić?

 

Wizyta u psychologa

Na samym początku warto wybrać się do specjalisty, z którym możemy omówić naszą sytuację. Psycholog to osoba posiadająca wykształcenie i odpowiednie kompetencje ku temu, aby wspierać pacjentów w trudnych okolicznościach. Myślisz sobie, że przecież nie jesteś osobą chorą i nie musisz iść do psychoterapeuty? Nic bardziej mylnego! Ty również znajdujesz się w niecodziennych uwarunkowaniach, które mogą przysparzać Ci wielu niełatwych emocji i uczuć. Warto omówić je ze specjalistą. Ponadto psycholog pomoże zrozumieć Ci wiele zawiłych dla Ciebie na danych moment pojęć i rzeczy. Nowotwór u bliskiej osoby to nowe realia, w których znalazłeś się nagle. Nie miałeś szansy, aby się przygotować, odpowiednio wcześniej zrozumieć i przemyśleć. Nie obwiniaj się za to. Właśnie teraz jest czas na to, by działać. Zgłaszając się do specjalisty pomagasz zarówno sobie, jak i osobie chorej. 

 

Zastosuj kilka wskazówek

  • Bądź. Niby proste, ale nie zawsze oczywiste. Bycie z osobą chorą może być dla nas trudne, jednak dla niej jest to ogromna pomoc. Okazywanie swojego zainteresowania i chęci do bycia obecnym w życiu osoby dotkniętej rakiem jest na wagę złota. Nie musimy silić się na sztuczne rozmowy, czy uśmiechy. Czasem sytuacja jest dla nas naprawdę trudna. Mamy prawo pomilczeć, ale pamiętajmy, aby po prostu być.
  • Bądź szczery. Masz prawo do wyrażania swoich uczuć lub przyznawania się, że czegoś nie wiesz. Nie wstydź się płaczu lub tego, że jest Ci ciężko. Osoba Ci bliska nie jest inną osobą tylko dlatego, że jest chora. Znajdujecie się tylko w odmiennych okolicznościach. Przecież to Was nie zwalnia ze szczerości.
  • Bądź pomocny. Jeżeli nie jest to ponad Twoje siły, oferuj swoją pomoc zawsze i wszędzie. Zapewnij osobę chorą, że może na Ciebie liczyć oraz zadzwonić wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Często osoby chore nie chcą być „obciążeniem” dla innych. Korzystając z zasady Bądź szczery, poinformuj ją, że nie musi się tak czuć, a dzięki niektórym czynnościom nie masz poczucia, że jesteś bezradny.
  • Podaruj Wam czas. To nowa sytuacja, w której każdemu niełatwo się odnaleźć. Możecie przechodzić przez różne etapy – od niedowierzania, poprzez gniew, do zwątpienia. Możecie nie wiedzieć wszystkiego na temat choroby. Możecie… możecie wszystko. Dajcie sobie czas, aby odnaleźć się w niecodziennych okolicznościach i zrozumieć rzeczywistość, która Was otacza.
  • Nie wyręczaj osoby chorej. Czasami trudno jest przyglądać się wysiłkowi, który podejmuje bliski w chorobie. Jaka by to nie była czynność – sięganie po daną rzecz, ugotowanie czegoś, porządki… czasami aż rwiemy się do tego, by pomóc i wyręczyć. Chory nie zawsze tego potrzebuje. Czasem jest wręcz odwrotnie: chce być aktywny i żyć pełnią życia. Pozwólmy mu na to i bądźmy czujni na naszą nadmierną troskę, która może go skrzywdzić.

 

Pamiętaj, że Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio wspiera osoby chore na raka oraz ich bliskich. Nie daj się nowotworowi! Walcz z nim od środka i wzmacniaj swoją psychikę z najlepszymi specjalistami!

Tagi:, , , , , , ,